Cześć! Dziś przyjrzę się bliżej nowej kawie, która właśnie zagościła na wirtualnych półkach internetowego sklepu Konesso. To nasza kolejna współpraca ze znajomymi ze Stalowej Woli – tym razem, w odróżnieniu od ostatniej kawy z Kenii, padło na ziarna z Ameryki południowej. Jeśli lubicie kawy z tego kontynentu, szukacie idealnej wiosennej kawy pod przelew lub po prostu zakupiliście paczkę naszej Nikaragui i chcielibyście się dowiedzieć, jak najlepiej ją przyrządzić, to serdecznie zapraszam do dalszej części tego wpisu! 🙂
Skąd pochodzi Un Regalo de Dios?
Nicaragua Un Regalo de Dios swoją nazwę zawdzięcza farmie, z której pochodzi, prowadzonej przez Luisa Alberto Balladareza Moncada, położonej w Nikaragui, na granicy regionów Nueva Segowia i Quisuli, na wysokości 1500-1700 m n. p. m. Są to ziarna rzadko spotykanej odmiany Marcellesa, które w cuppingu otrzymały aż 88,5 punktów na 100 możliwych. Owoce kawowca po zebraniu przeszły obróbkę honey. Oznacza to, że zostały częściowo pozbawione miąższu w depulperze, a następnie były suszone na słońcu aż do uzyskania odpowiedniego stopnia wilgotności. Zielone ziarno, po tym jak dotarło do naszej palarni, zostało wypalone jasno i jest dedykowane do metod przelewowych.
Jak smakuje Un Regalo de Dios?
Aromat suchy, czyli aromat ziaren bezpośrednio po zmieleniu jest słodki i kojarzy się z jaśminem, truskawkami, prażonymi orzechami i kakao. Po zalaniu zmielonej kawy gorącą wodą aromaty wygładzają się i nabierają słodyczy. Wśród nich możemy wyczuć słodką kwiatowość, przypominającą kwitnącą akację, do tego nuty gruszek, jabłek, liczi, jagód, orzechów laskowych i toffi.
Sami widzicie, że nie jest to prosta, nudna mieszanka, a złożona, wielowymiarowa kompozycja. W zależności od metody parzenia, kawa charakteryzuje się niską do średniej kwasowością – niższą w metodach immersyjnych (na przykład. w French Pressie), wyższą w metodach przelewowych (takich jak drip czy chemex).
Napar z tych ziaren jest bardzo krągły, łagodny, o wysokim poziomie słodyczy i długim, orzechowo-gruszkowym posmaku. To bardzo przyjemna kawa, która nie sprawia trudności w parzeniu.
Jak zaparzyć Nikaraguę z Un Regalo De Dios?
Ziarenka, będące tematem tego wpisu, to bardzo wdzięczna kawa. Przetestowałem ją chyba we wszystkich możliwych alternatywnych metodach i w każdej z nich wypadała bardzo dobrze. Przedstawię Wam jednak dwa przepisy, które zostały ze mną na dłużej. 🙂
Clever Dripper
Pierwsza metoda, którą Wam przedstawię to Clever Dripper. Receptura jest bardzo prosta i nie wymaga absolutnie żadnych baristycznych umiejętności. 🙂 Kawka przygotowana w ten sposób jest bardzo gładka, łagodna, o wysokiej słodyczy i delikatnej kwasowości – idealna na wiosenne, ciepłe (choć nie tylko!) popołudnia. 🙂
Sposób przygotowania:
20g kawy, mielenie średnio-drobne (13 klików na Baratza Encore, około 19 klików na Commandante)
300 g wody 95*C
- Wkładamy filtr do Clever Drippera i płuczemy go gorącą wodą.
- Wlewamy do dippera 300 g wody w temp. 95*C.
- Wsypujemy zmieloną kawę.
- Delikatnie mieszamy powierzchnię łyżeczką, rozbijając grudki, tak by każda drobinka kawy została zamoczona.
- Po upływie 2,5 minuty stawiamy Clevera na kubku, odblokowując zawór.
Cała kawa powinna spłynąć do naczynia w około 1 minutę. Gotowe!
Aeropress
Druga metoda to Aeropress. Napar zaparzony przy pomocy poniższej receptury jest soczysty i orzeźwiający jak wiosenny poranek! Taka kawa ma świeżą, żywą kwasowość na średnim poziomie, wspartą truskawkową słodyczą i posmakiem kwiatów i gruszek. Uwielbiam pić ją rano, gdy potrzebuję czegoś jednocześnie lekkiego i rozbudzającego, co postawi mnie na nogi. Sposób przedstawiony poniżej bazuje na znanej zapewne niektórym z Was metodzie Sławka Sarana, z nieco zmienionymi proporcjami.
Sposób przygotowania:
16 g średnio-drobno zmielonej kawy (13 klików na Baratza Encore, około 19 klików na Commandante)
200 g wody w temperaturze 95*C
- Jest to metoda odwrócona – wkładamy tłok w korpus i ustawiamy aeropress tak, by stał na tłoku.
- Wlewamy do komory 100 ml wody.
- Wsypujemy zmieloną kawę.
- Wlewamy drugie 100 ml wody.
- Energicznie mieszamy 3 razy łyżeczką zawartość pressa.
- Zakręcamy sitko z filtrem i odwracamy pressa, stawiając go na naczyniu. Warto tutaj zamieszać okrężnym ruchem całym aeropressem, żeby odkleić fusy, przyklejone do górnej krawędzi komory.
- Po 60 sekundach od pierwszego kontaktu zmielonej kawy z wodą przeciskamy kawę przez ok. 30 sekund, aż usłyszymy syczenie powietrza w filtrze. Smacznego!
Mam nadzieję, że ta kawa sprawi wam sporo przyjemności i umili wiosenne chwile. Nicaraguę Un Regalo de Dios znajdziecie w internetowym sklepie Konesso. Dostępna jest również w promocyjnym zestawie z Aeropressem. Decydując się na ten zestaw, możecie przetestować mój powyższy przepis parzenia tą metodą. 🙂 Gorąco zachęcam też do wypróbowania drugiej kawy z Nikaragui w ofercie Caffe Grano – Nikaragua Quebrada Las Nubes. Jest to kawa o średnim stopniu palenia, tzw. omniroast. Dzięki temu będziecie mogli ją zaparzyć nie tylko w przelewach, ale również w ekspresie ciśnieniowym lub kawiarce!
Z chęcią przeczytamy Wasze wrażenia i metody na parzenie naszej premierowej kawy! Podzielcie się nimi z nami w komentarzach poniżej! Tymczasem, smacznej kawy i do zobaczenia już niebawem! 🙂