IDEALNY PRACOWNIK TO 10% JEGO PREDYSPOZYCJI

I 90% ŚWIEŻA KAWA W BIUROWEJ KUCHNI

Kawą w biurach zajmujemy się nie od dziś…. Blisko dwadzieścia lat doświadczenia w branży kawy biurowej dało nam możliwość obserwacji rozwoju rynku, nawyków i oczekiwań Klientów od zamierzchłych czasów mielonej kawy plujki, zasypywanej w szklance z samego rana i funkcjonującej na biurku do końca dnia pracy, dzięki ciągłym dolewkom wrzątku z czajnika, aż po dzień dzisiejszy – czasy inteligentnych ekspresów obsługiwanych prze smartfony, mogących automatycznie wykonać napoje na bazie kawy na poziomie tych przygotowanych przez baristów w kawiarniach. Przez ostatnie dwie dekady zrobiliśmy w Polsce olbrzymi postęp, jeżeli chodzi o świadomość definicji dobrej kawy i sposobów jej zaparzania. W chwili obecnej kawa jest podstawą każdego office’owego poranka, przerwy w pracy czy biznesowego spotkania, a  ekspres do kawy jest niemal tak samo ważną inwestycją w firmie, jak ksero czy drukarka.

Jak wynika z badań TNS OBOP, kawa i jej wysoka jakość mają pozytywny wpływ zarówno na atmosferę pracy w biurze, jak i na biznesowe relacje z kontrahentami.

  • 94% ankietowanych przedsiębiorstw była zdania, że decyzja o ekspresie do kawy była jak najbardziej słuszna
  • 81% badanych twierdzi, że częstowanie klientów kawą z ekspresu dobrej jakości, wpływa na polepszenie kontaktów i lepsze relacje, przy czym aż 25% jest o tym zdecydowanie przekonanych
  • 68% osób stwierdziło, że możliwość korzystania z ekspresu do kawy przez pracowników wpływa na poprawę wizerunku firmy w ogóle
  • 65% pytanych uważa, że możliwość korzystania z ekspresu do kawy wpływa bezpośrednio na lepszą atmosferę pracy

Oczywiście na początku należy zastanowić się na jakiej kawie nam zależy i jaką chcemy serwować sobie i naszym gościom.

Możliwości zaparzania kawy mamy wiele. Oczywiście na początku należy zastanowić się na jakiej kawie nam zależy i jaką chcemy serwować sobie i naszym gościom. Mimo całej sympatii do ekspresów kolbowych i coraz bardziej popularnych alternatywnych metod zaparzania, zdecydowanie odradzam te rozwiązania w warunkach zwłaszcza średnich i dużych biur. Niestety są to metody często mocno angażujące czas i nie pozwalające na szybkie przygotowanie większej ilości kaw, co jest istotne w przypadku tak newralgicznych miejsc jak np. sekretariaty, centralne kuchnie czy sale spotkań.

Skupiłbym się na wyborze między ekspresem przelewowym a automatycznym ekspresem ciśnieniowym.

Ekspresy przelewowe są popularne ze względu na swoją w miarę niską cenę i sporą wydajność. Proces zaparzania następuje tu przez przelew wody przez zmieloną kawę umieszczoną w zasobniku z filtrem. Napar skapuje do dzbanka usytuowanego na podgrzewaczu utrzymującym nawet cały dzień kawę w odpowiedniej wysokiej temperaturze. Dla wielu osób to jedna z głównych zalet, dla mnie jednak wada – podgrzewana non stop kawa, nie wypita zaraz po zaparzeniu, traci z każdą minutą początkowy smak i aromat. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że w większości przypadków, kupujemy już zmieloną kawę, której od razu nie wykorzystujemy i po otwarciu zawartość takiego otwartego opakowania czeka na zużycie w kolejnym dniu/dniach. Zmielona kawa niezwykle szybko traci aromat (wietrzeje) czy wręcz chłonie zapachy z zewnątrz… Urządzenie to samo nie daje nam możliwości przygotowania napoi opartych na kawie i mleku, a jak wskazała przeprowadzona przez nas w lutym tego roku ankieta – 2/3 naszych Klientów przyznaje, że najbardziej popularnymi w ich biurach są kawy mleczne.

Najlepszym rozwiązaniem w biurze jest automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem na kawę ziarnistą, mielący odpowiednią ilość ziaren tuż przed samym zaparzeniem.

Niewątpliwie, opierając się na naszych obserwacjach i wieloletnim doświadczeniu, stwierdzam, że  najlepszym rozwiązaniem w biurze jest automatyczny ekspres ciśnieniowy z młynkiem na kawę ziarnistą, mielący odpowiednią ilość ziaren tuż przed samym zaparzeniem.

 

Rozwiązanie to wraz z świeżo wypaloną kawą wysokiej jakości gwarantuje nam wygodę użytkowania, łatwość obsługi, możliwość przygotowania nawet kilkunastu rodzajów specjałów kawowych, kontrolę kosztów oraz chyba przede wszystkim powtarzalność idelanego smaku i aromatu kawy w każdej filiżance. Espresso z ciśnieniówki i wszelkie napoje na jego bazie to także ze względu na popularność „najbezpieczniejsza” opcja kawy w biurze – mam tu na uwadze różnorodność gustów pracowników czy gości.

Oczywiście niemal każda z powyższych zalet uwarunkowana jest od dodatkowych czynników.

I tak np. wygoda i łatwość obsługi zależy od odpowiednio dobranego urządzenia. Należy tu uwzględnić ilość osób i gości w biurze, ilość wydawanych napoi  w ciągu dnia, rodzaj serwowanych specjałów kawowych, własnych preferencji i oczekiwań wobec urządzenia itd. Ważną rolę odgrywa tu ekspert kawowy, który na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy, mając na uwadze oczekiwania Klienta oraz techniczne możliwości poszczególnych urządzeń, znajdzie optymalne rozwiązanie. Zdecydowanie polecamy zaufać doradcom Caffe Grano – oszczędzi to Państwu ewentualnych problemów, a co za tym idzie niepotrzebnych nerwów, w trakcie późniejszego użytkowania. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem czołowych marek ekspresów do kawy jak m.in. Jura, Saeco, Nivona, Necta, Gaggia, HLF, Kaffit.

Powtarzalność aromatu, smaku i jakości w każdej filiżance to z kolei zasługa odpowiedniego skalibrowania maszyny, regularnej codziennej konserwacji, przeglądów technicznych, odpowiedniej wody oraz oczywiście świeżej kawy jak najwyższej jakości. Najnowsze biurowe ekspresy dają nam mnóstwo możliwości regulacji ustawień, jak grubość mielenia, opcję zaparzania wstępnego, dozowanie ilości ziaren używanych do przygotowania napoju, proporcji wody czy mleka – to wszystko sprawia, że każdą kawę możemy „skomponować” według własnego gustu. Technicy z naszego autoryzowanego działu serwisu podczas instalacji urządzenia czy w każdym innym momencie trwania umowy, pomogą Państwu dobrać odpowiednie parametry podczas kalibracji. Zapewniamy też pełen serwis, regularne przeglądy oraz telefoniczną pomoc techniczną 24/7.

 

Najnowsze kawiarki posiadają także specjalnie przypisane tym urządzeniom aplikacje. Daje nam to możliwość pełnej kontroli nad ekspresem – ilością i rodzajem wydanych kaw, a co a tym idzie kontrolę kosztów, mobilnym dostępem do aktualnego stanu technicznego – szybką diagnozę przez serwis czy zmianę ustawień bez konieczności bezpośredniej obecności przy ekspresie. Dodatkową zaletą, pozwalającą na stabilne zarządzanie kawowym budżetem w firmie, są dołączane systemy płatności za kawę – żetony, karty zbliżeniowe czy coinery. Dzięki tym opcjom, firma może np. podarować każdemu pracownikowi odpowiednią ilość bezpłatnych kaw w biurze : )

Idealnie dobrany i skalibrowany pod naszą kawę ekspres to nie wszystko – niezwykle ważnym elementem jest późniejsza fachowa opieka serwisowa. W Caffe Grano posiadamy doświadczony profesjonalny zespół techników, który zajmie się regularnymi przeglądami czy natychmiastową reakcją na usterki.

 

Ok, ekspres ciśnieniowy jest, ale jak i jaką kawę wybrać? Dlaczego jej jakość jest tak ważna? 

– na te pytania odpowiem w kolejnym blogowych wpisach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *